10.01.2023 р. відбулося третє засідання Міжнародного англомовного семінару «Перспективи світової літератури та компаративних культурологічних студій»

12.01.2023 | 18:00

Міжнародний англомовний семінар

«Перспективи світової літератури та компаративних культурологічних студій»

Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies»)

Проблеми збереження національної ідентичності в сучасному світі

 

Триває зимовий студентський науковий семінар «Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies 2022-2023» (грудень 2022 р. – січень 2023 р.).

10 січня 2023 р. відбулося третє засідання українсько-японського наукового семінару за участі професорів і студентів Saitama University, Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Львівського національного університету імені І. Франка. Організатори традиційних міжнародних зимових семінарів – доктор філологічних наук, Dean & Professor Susumu Nonaka (Saitama University), доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури Ольга Ніколенко (ПНПУ імені В. Г. Короленка).

У засіданні семінару 10 січня 2023 р. взяли участь понад 40 здобувачів вищої освіти України та Японії. Чотири групи студентів (Saitama University, ЛНУ імені І. Франка, ПНПУ імені В. Г. Короленка) представили наукові доповіді (з подальшим обговоренням) англійською мовою.

Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури ЛНУ імені І. Франка Лідія Мацевко-Бекерська звернулася до учасників із вітальним словом. Зокрема, було акцентовано на тому, що всі ми до 19 січня продовжуємо перебувати в часі Різдва, продовжуємо вітати один одного, наших близьких, друзів, колег із величною подією – народженням Спасителя. Незмінно головним побажанням в Україні та світі є побажання миру, спокою, впевненості в завтрашньому дні. Лідія Василівна особливо відзначила те, що ми продовжуємо дякувати всім нашим друзям у всьому світі за співчуття, розуміння і неймовірну допомогу й підтримку, котру відчуває кожен українець, переживаючи щоденні страхи війни. Окреме слово вдячності адресувалося прем’єрові Японії Фуміо Кісіда за намір запросити президента України Володимира Зеленського на цьогорічний саміт G7, що запланований на 19-21 травня 2023 року в Хіросімі.

Професор Лідія Василівна Мацевко-Бекерська представила групу студентів Львівського національного університету імені І. Франка, які підготували доповідь на тему «Різдво в Україні». Студенти розповіли про одне з найважливіших свят, про його історію, національні українські традиції та звичаї, а також про особливі умови його відзначення в часі Великої війни. Антон Яремчук (ІНа-33с), Андріана Аладишкіна (ІНа-36с), Тетяна Здреник (ІНа-34с), Владислава Іванків (ІНа-35с), Катерина Швороб (ІНа-35с), висвітлили українські традиції святкування Різдва, а також розповіли про світлі й трагічні різдвяні дні 2023 року, що припали на героїчний період визвольної боротьби в історії України. Студенти акцентували на важливості відзначення Різдва, яке відіграє велику духовну роль у житті українців та формуванні відчуття національної єдності.

Доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри світової літератури ПНПУ імені В. Г. Короленка Ольга Ніколенко представила групу полтавських студентів другого (бакалаврського – Анна Павленко, Анна Кулик) і третього (магістерського – Лілія Сьомак) рівнів освіти. Студенти ПНПУ імені В. Г. Короленка виголосили доповідь на тему «Свято Івана Купала в Україні», в якій розповіли про міфологічні витоки свята, його відображення в українському фольклорі й художній літературі (у творчості М. Гоголя).

Доктор філологічних наук, Dean & Professor Susumu Nonaka надав слово студентам Saitama University – Sumika Majima, Shinju Ichikawa, Rinka Mbakwe, які підготували доповідь на тему «Витоки гендерних упереджень у японській культурі». Японські студенти розповіли про особливості гендерних упереджень у Японії на підставі економічних, політичних, культурних, професійних явищ. Студенти також порушили питання дискримінації японських жінок та їхню боротьбу за свої права. Найкращий спосіб змінити японське суспільство, на думку студентів Saitama University, – це змінити суспільні закони, бо японці завжди поважають і виконують закони.

Доктор філологічних наук, Dean & Professor Susumu Nonaka також представив іншу групу студентів Saitama University – Haruka Ikeda, Chisato Okuzawa, Tsuzuki Nanami. Вони виголосили доповідь на тему «Подібність між «Oshi-katsu» та японськими релігійними віруваннями». В доповіді було розглянуто сучасне явище молодіжної культури Oshi-katsu (надмірне захоплення кимось або чимось – акторами, співаками, героями/героїнями книжок, коміксів, мультфільмів тощо). Як зазначили японські студенти, молоді люди нерідко обирають собі кумирів серед відомих людей або персонажів мистецтва чи масової культури. За словами студентів Saitama University, коли молоді люди стають фанатами своїх кумирів, вони ставляться до них, як до богів. Витоки цього явища полягають в анімізмі (віра в те, що всі речі й істоти мають живу душу), що став підґрунтям синтоїзму в Японії.

Засідання відбувалося на платформі Zoom, жвава дискусія розгорталася після кожної доповіді, студенти активно задавали питання і розмірковували над порушеними проблемами. Водночас зацікавленими дописами сповнювався чат Zoom. Під час дискусії студенти й викладачі обмінялися думками і дійшли згоди щодо важливості збереження національної ідентичності у глобальному світі.

Зимовий українсько-японський науковий семінар триває. Наступне засідання семінару заплановане на 17 січня 2023 р.

Презентація “Різдво в Україні”

 

Запис засідання можна переглянути за посиланням: