16-17.02.2022 р. у м. Полтава відбулася V Міжнародна науково-практична конференція «Зарубіжні письменники і Україна»

17.02.2022 | 15:51

V Міжнародна науково-практична конференція «Зарубіжні письменники і Україна»

16-17 лютого 2022 р. у м. Полтава відбулася V Міжнародна науково-практична конференція «Зарубіжні письменники і Україна». Організаторами наукового заходу стали  Міністерство освіти і науки України, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Науково-методичний центр якості вивчення англійської мови і зарубіжної літератури, Короленківський центр країнознавства, Рада молодих учених Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, ГО Всеукраїнська спілка вчителів-словесників, Slavic-Eurasian Research Center, Hokkaido University, Japan (Японія).

У роботі конференції активну участь взяли викладачі та аспіранти Львівського національного університету імені Івана Франка. Зокрема, професор Лідія Мацевко-Бекерська, завідувач кафедри світової літератури, під час пленарного засідання «Україна і світ» виголосила доповідь на тему «Метамодерністичні концепти у творах зарубіжних письменників для дітей». У роботі секції «Художня література в сучасному науковому й культурному дискурсі. Мовні та стилістичні особливості художніх творів зарубіжних письменників українською мовою» взяли участь аспірантка кафедри світової літератури Катерина Ніколенко з доповіддю «Типи нараторів у романі Л. М. Монтгомері «Енн із Зелених Дахів» та кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземних мов для природничих факультетів Роксоляна Кохан із доповіддю «Домінанти художньої моделі в романі Джонатана Сафрана Фоера «Страшенно голосно і неймовірно близько».

Ще один напрям роботи конференції був реалізований у засіданні цікавої та змістовної секції «Україна у житті й творчості зарубіжних письменників. Контактно-типологічні зв`язки й типологічні сходження української та зарубіжної літератур. Досвід викладання зарубіжної літератури в навчальних закладах України та світу».

Під час пленарних засідань учасники конференції мали змогу ознайомитися з важливими напрямами новітніх літературознавчих досліджень. Свої наукові здобутки представили докт. філол. н., проф. Матвєєва Т. С. (Харків) («Близнюки: alter ego/двійник (міфо-літературні коди роману І. Франка «Лель і Полель»)»; провід. науков. співроб. Полтавського літературно-меморіального музею В. Г. Короленка Ольховська Л. В. (Полтава) («Дорожні нариси В. Г. Короленка. Скандинавські сторінки»); канд. філол. н., проф. Ємець О. В. (Хмельницький) («Творчість американської поетеси Сари Тіздейл в аспекті стилістики і перекладу»);  канд. філол. н., ст. н. співроб. Сквіра Н. М. (Київ) («Служить же теперь должен из нас всяк…» Конотації мотиву «служіння» у творчості пізнього Гоголя й Лєскова»); докт. філол. н., проф. Кушнірова Т. В. (Полтава) («Наративний код» художньої прози Джуліана Барнса та особливості його відтворення українською мовою»); докт. філол. н., проф. Ніколенко О. М. (Полтава) («Стосунки дітей і дорослих у сучасній підлітковій літературі»).

Третя пленарна сесія показала палітру наукових зацікавлень молодих науковців. З доповідями виступили аспірант, магістр (Master of Arts) Масаюкі Уемура (Slavic-Eurasian Research Center, Hokkaido University, Японія): «Украинские казаки на сцене 1810-х годов: «Казак-стихотворец» А. А. Шаховского и «Наталка Полтавка» И. П. Котляревского»; аспірантка Марина Дерій (Полтава): «Динаміка любовних мотивів у пригодницькому романі Дж. Лондона «Серця трьох»; магістрантка Олена Муха (Полтава): «Інтертекстуальність у романі А. Азімова «Камінчик у небі»; студентка Ірина Устименко (Полтава): «Український національний характер у повісті В. Г. Короленка «Без язика».

В межах роботи конференції відбулася презентація модельної навчальної програми «Школа радості» (2021) і нового підручника із зарубіжної літератури для 5 класу (ВЦ «Академія», 2022) авторського колективу під керівництвом проф. О. М. Ніколенко. Цікавим аспектом наукового спілкування була робота молодіжної секції, де студенти, магістранти, аспіранти мали можливість обмінятися своїми здобутками в царині літературознавства.

Також учасники конференції мали можливість долучитися до вебінару, проведеного онлайн на платформі e-Tutorium «Екологічне виховання в процесі вивчення творів «Мауглі» Р. Кіплінга і «Лобо» Е. Сетона-Томпсона. 5-й клас НУШ». Цікаву та важливу тему представила кандидат педагогічних наук, доцент кафедри світової літератури Полтавського  національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка Ольга Орлова.

V Міжнародна науково-практична конференція «Зарубіжні письменники і Україна» об’єднала понад сто учасників з усіх регіонів України, активних учасників із Японії. Особливо було акцентовано на символічній даті початку роботи конференції, адже 16 лютого є Днем єднання в Україні.