Українська літературна класика – в центрі міжнародних літературознавчих досліджень

13.05.2023 | 17:17

Упродовж 11-12 травня 2023 року працювала Міжнародна науково-практична конференція XV ГОГОЛІВСЬКІ ЧИТАННЯ.
Організаторами традиційного наукового форуму стали Міністерство освіти і науки України, Інститут літератури імені Т. Г.
Шевченка НАН України, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Національний музей-заповідник М. В. Гоголя, Slavic-Eurasian Research Center, Hokkaido University, Japan. Роботу конференції розпочали три пленарних засідання, під час яких свої доповіді представили: д.ф.н., проф. Михед П. В. (Київ) – «Єрусалимська проща в творчій біографії Гоголя»; Doctor’s degree, Ph. D., Professor Kumanoya-Nakagawa Yoko (Keio University, Japan) – «Studying Ukrainian culture through the Reading of N. Gogol’s «Evenings
on a Farm Near Dikanka». Achievements and Problems in a Japanese University Course»; д.ф.н., проф. Наєнко М. К. (Київ) – «Україна у «Вибраних місцях із листування з друзями» Миколи Гоголя»; Doctor’s degree, Ph. D., Associate Professor Daisuke Adachi (Slavic-Eurasian Research Center, Hokkaido University, Japan) – «The Problem of Reproduction in Gogol’s «Evenings on a Farm Near Dikanka»; декан докторантури лінгвістичних наук, професор Університету Софія, Почесний професор ПНПУ та КПУ Сін’їті Мурата (Японія) – «До першого видання збірки українських п’єс у японському перекладі» (доповідь була виголошена українською мовою); д.ф.н., проф. Мацевко-Бекерська Л. В. (Львів) – «Риторичні питання Миколи Гоголя: відчуття «козацького міфу» сьогодні»; Ph.D., Professor, Dean of Faculty of Liberal Arts, Honorary Professor of PNPU Nonaka Susumu (Saitama University, Japan) – «What is a National Writer? On Yasunari Kawabata: Focusing on Thousand Cranes»; д.ф.н.,
проф. Матвєєва Т. С. (Харків) – «Мотив гріха у хроноплощині повісті М. Гоголя «Страшна помста» й роману І. Франка «Петрії і Довбущуки»; к.ф.н, ст. н. співроб. Сквіра Н. М. (Київ) – «Святоотцівська антропологія в мотивній структурі творчості пізнього Гоголя»; д.ф.н., проф. Степаненко М. І. (Київ) – «Домінанти мовної та національної картини світу в повістях Миколи Гоголя: етноніми, етнофолізми, інвективні найменування»; д.ф.н., проф. Ромащенко Л. І. (Лодзь, Польща) – «Міжкультурний контекст у курсі вивчення літератури: із зарубіжного викладацького досвіду»; д.ф.н., доц. Зуєнко М. О.
(Полтава) – «The Perspectives of Travel Writing within the Scope of Literary Critics»; д.ф.н., проф. Ніколенко О. М. (Полтава) – «Традиції героїчного епосу й фольклору в повісті М. Гоголя «Тарас Бульба» (перша редакція 1835 р.)».
Відповідно до програми, під час конференції працювали секції: «Гоголь і Україна. Поетика творів Гоголя. Взаємозв’язки української та зарубіжної літератур», «Світова література в контексті культури. Проблеми сучасної філології: шляхи вирішення і перспективи», «Методика викладання української та зарубіжної літератури в школі». Активну участь у науковій конференції взяли студенти, магістранти, представивши роботу двох секцій: «Сучасне прочитання класики», «Сучасна література: текст і контекст».
Міжнародна науково-практична конференція XV ГОГОЛІВСЬКІ ЧИТАННЯ відбулася в авторитетному академічному та географічному представництві, адже до обговорення наукової проблематики долучилися філологи Полтави, Києва, Львова, Харкова, Білої Церкви, Кам’янця-Подільського, Кропивницького, Сваляви, Кременчука, а надійні мости дружби, взаємопідтримки та наукової співпраці поєднали філологів України, Японії, Польщі. Наукова конференція відбувалася у змішаному форматі. Учасники висловили глибоку вдячність усім захисникам України в її Великій визвольній війні. Зокрема, щира вдячність одному з учасників конференції, доповідачеві д.ф.н. Павлові Володимировичу Михеду, син якого, кандидат філологічних наук Олександр Михед, боронить Україну, її цінності та прагнення.