Чергове засідання наукового семінару кафедри німецької філології

13.06.2022 | 11:48

9 червня у межах науково-дослідної теми «Лінгволітературознавство» відбулося чергове засідання наукового семінару кафедри німецької філології. Доповідь на тему «Течи, течи, люба ріко! – Лінгвістичний аналіз лексичних повторів у ліриці» прочитав професор Штефан Енґельберґ.

Проф. Енґельберґ – керівник відділу «Лексика» та програмного напряму «Лексична синтагматика» Інституту німецької мови імені Ляйбніца в Мангаймі; університетський професор німецької лінгвістики університету Мангайма; почесний професор лексикографії університету Тюбінґен, відомий лінґвіст, спеціаліст у сферах лексикології, лексикографії, лексичної семантики, подієвої семантики, колоніальної і постколоніальної лінгвістики. На прикладі багатьох віршів, від Гете до сучасних авторів, дослідник простежив вживання у них двох видів лексичних повторів, а саме Geminatio і Anadiplose. Покликаючись на теорію відхилень, залучивши поняття іконічності та аплікуючи синтаксичні моделі на ці дві риторичні фігури, дослідник розмірковував про їх мовну (семантичну, синтаксичну та прагматичну) природу та естетичний вплив у ліричних текстах.

Яскравий приклад повтору у вірші «Нічний спів риб» Крістіана Морґенштерна: