Звіт доцентки кафедри світової літератури Варецької С. О. про участь у Міжнародній конференції «Міжкультурні діалоги та зустрічі» (м. Гданськ, Польща)

16.11.2022 | 19:14

Доцентка кафедри світової літератури Софія Варецька
представила Україну на міжнародній конференції у м. Ґданськ (Польща)

З 6 по 22 жовтня 2022 року на батьківщині Нобелівського лауреата з літератури 1999 року, німецькомовного письменника Ґюнтера Ґраса відбулася низка подій, приурочена до 95-річчя від дня народження автора (http://grass-
gdansk.org/grassowania/?fbclid=IwAR2IPyPSouc_k7eyrysxDrMLWviNRiLF8L_y_f1VN6A
uEZ6n-x2nJjnYIQI )
Зокрема, з 6 по 9 жовтня 2022 року відбулася міжнародна конференція «Міжкультурні діалоги та зустрічі» (Günter Grass. Dialogi i konfrontacje interkulturowe / Interkulturelle Dialoge
und Auseinandersetzungen / Intercultural Dialogues and Encounters), у якій взяли участь
визначні вчені та дослідники з усього світу.

В першій сесії пленарного засідання під назвою «Про поліфонію Ґрасознавчих досліджень сучасності» виступили: професор Дітер Штольц (Берлін, Німеччина), який був близьким другом Ґюнтера Ґраса та офіційно визнаним його представником у масмедіа; професор Юліан Пріс (Лондон, Велика Британія) представив доповідь, присвячену часово-просторовій тематиці в романі «Крик жерлянки» Ґюнтера Ґраса; професорка Маріон Брандт (Ґданськ, Польща) презентувала творчість письменника в загальному огляді німецькомовної літератури м. Ґданськ.

Другу сесію пленарного засідання під назвою «Промовляє громадянин» відкрила
літературознавиця з України Софія Варецька, доцентка кафедри світової літератури
Львівського національного університету імені Івана Франка. Її доповідь була присвячена проблемі заангажованості письменника в політичному й соціальному житті. Цю тему було представлено на прикладі творчості двох письменників, зокрема, одного з найвизначніших українських авторів сьогодення – Сергія Жадана, та нобеліанта Ґюнтера Ґраса. Акцент було зроблено на тому, що роль письменника – не лише представляти інтелектуальну спільноту в культурному просторі, а й ефективно використовувати слово як зброю в боротьбі з ворогом на культурному фронті. Особливо це актуально для України, яка сьогодні виборює кров’ю свою свободу та незалежність у війні з росією. Заключну доповідь другої сесії представив
професор Біл Нівен (Ноттінгем, Велика Британія), який проаналізував політичний вірш «Що має бути сказано» Ґюнтера Ґраса у світлі сучасних дебатів, присвячених голокосту.

Конференція була організована на дуже високому рівні. Після пленарного засідання учасникам запропонували взяти участь у тематичній екскурсії, присвяченій біографічним моментам Ґюнтера Ґраса. Зокрема, було показано будинок, де народився майбутній нобеліант, церкву, до якої ходив, а також вулиці, якими бігав маленький Ґюнтер. Після екскурсії було показано музичну виставу-перформанс за мотивами автобіографічного роману «За чищенням цибулі» Ґюнтера Ґраса. Вступне слово було проголошено ректором Ґданського університету Пйотром Степновським, генеральною консулкою Німеччини у Ґданську Урсулою Патоцкою-Сіглови та ін. Другий день конференції пройшов в активних дискусіях поміж учасниками з різних куточків світу, а саме з Індії, США, Швейцарії, Великої Британії, Латвії, Італії, Ірландії.

На третій день організатори запросили учасників до бібліотеки Європейського центру
солідарності у м. Ґданськ https://old2022.ecs.gda.pl/ecs Окрім виступів учасників
конференції, тут відбулася публічна розмова, присвячена життю й творчості Ґюнтера
Ґраса за участю директора центру Базіля Керскі та керівника Літературного колоквіуму в Берліні Флоріана Гьолерера, проводив розмову професор Торуньського університету Лєшек Жиліньські.

Висловлюємо глибоку вдячність організаторам цього чудового наукового дійства, зокрема, Мілославі Борчиковській-Шевчик, голові товариства Ґюнтера Ґраса у м. Ґданськ
(https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-G%C3%BCntera-Grassa-w-Gda%C5%84sku-
220267194701104/about/?ref=page_internal ) та організаційному комітету: Ізабелі Браун-
Гвяздовській, Марті Турській, Марті Врублевській.