Англомовний міжнародний науковий семінар «Перспективи світової літератури та компаративних культурологічних студій» («Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies»)

25.01.2022 | 19:39

Міжнародний англомовний семінар
«Перспективи світової літератури та компаративних культурологічних студій»
(«Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies»)

З 30 листопада 2021 року по 18 січня 2022 року за участі студентів і аспірантів Сайтама Університету (Японія), Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка і Львівського національного університету імені Івана Франка працював англомовний міжнародний науковий семінар «Перспективи світової літератури та компаративних культурологічних студій» («Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies»). Організатори наукового семінару для студентів, магістрантів і аспірантів України і Японії – декан гуманітарного факультету, професор Susumu Nonaka (Сайтама Університет, Японія) і завідувач кафедри світової літератури професор Ольга Ніколенко (ПНПУ імені В. Г. Короленка). Упродовж грудня 2021 року – січня 2022 року відбулося шість засідань наукового семінару за участі здобувачів освіти трьох університетів. Тема зимових наукових студій – «Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies». Під час засідань були обговорені питання класичної та сучасної художньої літератури, розвитку культури і традицій України та Японії, аспекти гендерних досліджень. Здобувачі освіти отримали чудову можливість удосконалити навички англомовної комунікації за фахом. Цією можливістю успішно скористалися всі учасники семінару. Засідання відбувалися одночасно на платформі ZOOM у режимі реального часу. Організатором зустрічей був декан гуманітарного факультету професор Susumu Nonaka.

Перше з запланованої низки засідань відбулося 30 листопада 2021 року. До учасників семінару звернулися Марина Гриньова, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка; Ольга Ніколенко, професор, завідувач кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка; Лідія Мацевко-Бекерська, професор, завідувач кафедри світової літератури Львівського національного університету імені Івана Франка. У вересні 2021 року була продовжена угода про співпрацю між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка. Тривалі науково-освітні зв’язки між кафедрами засвідчують спільні конференції, семінари, підручники, посібники, навчальні програми для закладів вищої і середньої освіти. На урочистому відкритті серії засідань міжнародного наукового семінару для студентів, магістрантів і аспірантів професор Лідія Мацевко-Бекерська висловила глибоку пошану професорам Susumu Nonaka і Ользі Ніколенко, подякувала їм за співпрацю і розповіла про наукові напрями кафедри світової літератури Львівського національного університету імені Івана Франка, що можуть бути цікавими для спільних проєктів. З вітальним словом до учасників семінару звернувся Susumu Nonaka, професор Сайтама Університету (Японія), представивши основні напрями наукових досліджень, а також сердечно подякувавши ректорові ПНПУ імені В. Г. Короленка Марині Гриньовій і професорам Ользі Ніколенко (ПНПУ імені В. Г. Короленка) і Лідії Мацевко-Бекерській (ЛНУ імені Івана Франка) за участь у наукових семінарах для студентів і аспірантів та партнерство.
Студенти та аспіранти Сайтама Університету (Японія), Львівського національного університету імені І. Франка, Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка (Україна) виступили зі змістовними і яскравими презентаціями про заклади освіти, різноманіття освітніх програм, наукових проєктів і можливості для академічного обміну. Зокрема, аспірантка кафедри світової літератури Ярина Опрісник розповіла присутнім про Львів як культурно-науковий центр Західної України, про багату і славну історію Львівського університету, а також про здобутки кафедри світової літератури і власні науково-дослідницькі зацікавлення.

Детальніше…

7 грудня 2021 року почесні професори Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Susumu Nonaka і Ольга Ніколенко прочитали для японських та українських здобувачів освіти публічні лекції англійською мовою. Зокрема, декан гуманітарного факультету Сайтама Університету, професор Susumu Nonaka розповів про мемуари Ервіна Наґі, що відображають його зв’язки з Японією і водночас гортають трагічні сторінки суспільної історії ХХ століття. В лекції професора Susumu Nonaka були порушені проблеми пам’яті, національної ідентичності, переосмислення історичного досвіду крізь призму долі окремої людини та її сім’ї. Завідувач кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка професор Ольга Ніколенко у своїй лекції, присвяченій творчості Оскара Вайлда, висвітлила проблеми зовнішньої та внутрішньої краси, вплив японського мистецтва на формування естетизму письменника, а також співвідношення краси й моралі в його казках і романі «Портрет Доріана Ґрея».

Під час засідання 14 грудня 2021 року були виголошені цікаві доповіді, в обговоренні яких взяли активну участь усі присутні. Так, японські студенти із Сайтама Університету Kawaguchi Shota і Nemoto Maho висвітлили тему «Японське суспільство і популярна література», акцентувавши на основних чинниках формування та розвитку сучасного літературного простору. В доповіді студентів із Сайтама Університету Wakano Tarutami та Asumi Takanashi була представлена тема «Атомна бомба в сучасній японській молодіжній літературі».
Аспірантка Львівського національного університету імені Івана Франка Ярина Опрісник представила доповідь на тему «Поетика інтермедіальності в творчості Казуо Ішігуро».

Детальніше…

Студент Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Влад Ганнущенко представив доповідь на тему «Проблема самотності в романах Харукі Муракамі».

21 грудня 2021 року учасники семінару зосередилися на актуальних і складних проблемах сучасної гуманітаристики. Зокрема, присутні обмінялися думками щодо питань ідентичності, штучного інтелекту, гендерних аспектів сучасної культури та літератури. В доповіді студентки факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Інни Крячко «Українське національне вбрання в історії, суспільстві, культурі: гендерні аспекти» були представлені особливості традиційного національного одягу українських жінок і чоловіків, відображення національних традицій в образотворчому мистецтві та художній літературі (зокрема, у творчості М. Гоголя). Доповідь Олени Мухи та Єлизавети Баннової, магістрантів факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, була зосереджена на проблемах штучного інтелекту й роботизації, що відображені у творчості американського письменника Айзека Азімова, а також на паралелях із нашим часом, адже було акцентовано на впливі штучного інтелекту на життя і психологію сучасних людей. Студенти із Сайтама Університету Chiharu Matsukura, Kaito Yokouchi, Tomoya Miyazaki представили доповідь на тему «Гендерна ситуація в Японії (lookism)». Вони розповіли про проблеми, пов’язані з дискримінацією зовнішності, з якими стикаються молоді люди в різних професіях і галузях життя. Lookism, на думку студентів, є поширеним у сучасній культурі і виявляється в різних аспектах (фізичний, психологічний, соціально-філософський).
В ході засідання Василина Хома, аспірантка кафедри світової літератури Львівського національного університету імені Івана Франка, представила доповідь «Концепт ідентичності у творі М. Ондатже «Англійський пацієнт». Змістовна та добре структурована презентація допомогла учасникам засідання зосередитись на різних проявах ідентичності в художньому вимірі творчості письменника і краще зрозуміти проблеми, актуальні для сучасної молоді.

Детальніше…

Зі змістом доповідей можна ознайомитись тут:11 січня 2022 року відбулося чергове засідання наукового англомовного семінару. Студенти факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Анастасія Клемент і Олексій Бридун виголосили доповідь на тему «Культура українського козацтва і японських самураїв: порівняльний аспект». Вони розкрили історію, спосіб життя, кодекс честі українських козаків і самураїв, а також показали їхнє відображення у класичній і сучасній літературі та культурі. Японські студенти із Сайтама Університету Sato Koboashi, Ami Takemura, Qi Simiao представили доповідь на тему «Проблеми шлюбу в Японії: соціальний і культурний аспекти». Вони розповіли про проблеми, з якими стикаються жінки й чоловіки в Японії у процесі створення сім’ї.
Гендерну тему продовжила аспірантка Львівського національного університету імені Івана Франка Катерина Ніколенко, яка прочитала доповідь на тему «Виховання дівчини на початку ХХ століття в Канаді (на матеріалі творчості Л. М. Монтгомері)». Вона розкрила різні аспекти виховання, порушені у романі «Енн із Зелених Дахів», особливо наголосивши на їхній актуальності для сучасної молоді.

Детальніше…

Японські студенти із Сайтама Університету Nanami Fujisaki, Kanako Tominaga, Hayato Kamanishi представили доповідь «Традиційна культура і сучасність», у якій висвітлили роль філософських учень у наш час, питання національного характеру, взаємодії етнічних груп і мультикультурності.

Зі змістом доповідей можна ознайомитись тут:18 січня 2022 року відбулося шосте (заключне) засідання міжнародного англомовного наукового семінару за участі студентів, магістрантів і аспірантів трьох університетів України та Японії – Сайтама Університету (Японія), Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Львівського національного університету імені Івана Франка.
Засідання відбулося у формі вільної дискусії, під час якої учасники семінару обмінялися думками щодо виголошених раніше наукових доповідей та набули досвіду наукового спілкування англійською мовою в міжнародному середовищі. Модераторами дискусії стали Катерина Ніколенко, аспірантка кафедри світової літератури Львівського національного університету імені Івана Франка, та Олена Муха, магістрантка факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. Вони створили комфортну атмосферу для плідного спілкування українських і японських здобувачів освіти. У процесі дискусії були обговорені такі теми: сучасна ситуація у світі та її вплив на навчання і життя молоді в різних країнах; гендерні проблеми; стосунки в родині в Україні та Японії; ставлення до людей похилого віку; сучасна художня література і кіно тощо. Свої міркування висловили студенти Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка (Лілія Сьомак, Влад Ганнущенко, Олексій Бридун, Анастасія Клемент, Інна Крячко, Марина Дерій, Наталія Шерстюк, Анна Чижевська, Олена Муха, Аліна Петрусь, Ліза Баннова та ін.), студенти Сайтама Університету (Haruki Burke, Chiharu Matsukura, Hayato Kaminishi, Emily Otsuka, Ami Takemura, Sato Kobayashi, Asumi Takanashi, Wakano Tarutani, Qi Simiao, Maho Nemoto та ін.), аспіранти Львівського національного університету імені Івана Франка (Ярина Опрісник, Василина Хома, Катерина Ніколенко).
На завершення засідання професори Susumu Nonaka, Ольга Ніколенко, Лідія Мацевко-Бекерська підвели підсумки дискусії та побажали здобувачам освіти подальших наукових успіхів і розвитку досвіду міжнародної співпраці, укріплення українсько-японських освітніх та наукових зв’язків. Учасники українсько-японського семінару висловили особливу подяку за сприяння у проведенні семінарів організаторам – професорам Susumu Nonaka і Ользі Ніколенко, декану факультету філології та журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Оксані Кирильчук, начальнику відділу інноваційної діяльності та міжнародних зв’язків Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ірині Когут. У засіданнях наукового семінару брала участь Ольга Бандровська, професор кафедри світової літератури Львівського національного університету імені Івана Франка.
За результатами засідань міжнародного англомовного семінару заплановано видати збірник наукових праць студентів, магістрантів і аспірантів Сайтама Університету (Японія), Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Львівського національного університету імені Івана Франка.
Молодіжний міжнародний науковий проєкт «Perspectives of World Literature and Comparative Cultural Studies», що тривав з 30 листопада 2021 року ро 18 січня 2022 року, дав можливість засвідчити актуальну для сучасної молоді проблематику, показав перспективні напрями наукових досліджень, а також сприяв налагодженню міцних і позитивних академічних контактів зі сподіванням на нові обрії дискусій і розвиток дружніх взаємин між молоддю України та Японії.

Фоторепортаж про вільну дискусію 18 січня 2022 р.

Відеозапис вільної дискусії 18 січня 2022 р.